Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home

Historia Powstania

Publikacje

Powstanie w internecie

Klub młodzieżowy

Archiwum

Cele TPPW

Linki

Kontakt Autorzy

 

 

90 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Wolsztynie

 

Co dotąd zrobiono:

 

Dzięki dotacji starostwa Powiatowego udało się zrealizować:

► 24 października 2007 - odbyły się warsztaty metodyczne pod hasłem: "Edukacja regionalna w szkole". Jednym z jej punktów była prezentacja planu obchodów 90 rocznicy Powstania Wielkopolskiego w powiecie wolsztyńskim. W czasie wycieczki zapoznano 50 uczestników warsztatów z miejscami walk powstańczych na terenie gminy Wolsztyn i Przemęt.

 

► w październiku ogłoszono konkurs - "Nasi pradziadowie w Powstaniu Wielkopolskim". Prace pisemne i pamiątki napływają do Muzeum Regionalnego (zakupiono już książki na nagrody).

 

► 9 listopada 2007 roku zorganizowano rajd szlakiem walk powstańczych. Na trasie Wolsztyn - Kopanica - Kargowa - Babimost - Nowe Kramsko - Grójec Wielki - Wolsztyn dla 55 uczestników.

 

► nakręcony został film dydaktyczny (45 minut) - "Walki powstańcze w powiecie wolsztyńskim". Jego prezentacja odbyła się w dniu 21 stycznia 2008 roku w Muzeum Regionalnym w Wolsztynie. Muzeum zakupiło kopie filmu dla członków TPPW w Wolsztynie.

 

► 5 stycznia 2008 roku zorganizowano obchody 89 rocznicy Powstania Wielkopolskiego (msza św. w Farze w intencji powstania, akademia okolicznościowa w Wolsztyńskim Domu Kultury, złożono kwiaty i zapalono znicze przy tablicach i na grobach powstańców).

 

► 4 kwietnia 2008 roku - uruchomiono, przy wsparciu starostwa, stronę internetową poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu w naszym powiecie.

 

 

Propozycje do planu obchodów 90 rocznicy Powstania Wielkopolskiego w gminie Wolsztyn:

 

- centralnym punktem obchodów 90-lecia w gminie Wolsztyn będzie uroczysta sesja Rady Miejskiej

- 5 stycznia 2009 - w części artystycznej ma wystąpić chór Wojska Polskiego.

- Rada Miejska chce nadać imię Powstańców Wielkopolskich jednemu z rond w Karpicku

- prowadzone są rozmowy z Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie w sprawie nadania imienia Powstańców Wielkopolskich

- rozważane są propozycje zorganizowania inscenizacji walk powstańczych w Wolsztynie w okolicy Poczty oraz w Kopanicy (walki o dworzec)

- przy współudziale Biblioteki Publicznej, Urzędu Gminy, Starostwa Powiatowego i Muzeum Regionalnego ma być zorganizowany konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim dla szkół gimnazjalnych. Dla młodzieży ponad gimnazjalnej przeznaczona ma być sesja popularno-naukowa o tematyce powstańczej

- szkoły i instytucje kultury opracują własne plany obchodów 90 rocznicy Powstania Wielkopolskiego

 

Prezes TPPW w Wolsztynie Zbigniew Kowalewicz