Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

Zebranie koła TPPW w Wolsztynie

i

wykład dr Włodzimierza Kwaśniewicza

 

W dniu 7 stycznia 2009 roku w wolsztyńskim Muzeum Regionalnym im. Marcina Rożka odbyło się spotkanie członków koła nr 2 TPPW. Prezes koła Zbigniew Kowalewicz dokonał podsumowania dotychczasowych działań związanych z obchodami 90 rocznicy Powstania Wielkopolskiego w naszej gminie. Były one bardzo szerokie i obejmowały:

► 24 października 2007 - odbyły się warsztaty metodyczne pod hasłem: "Edukacja regionalna w szkole". Jednym z jej punktów była prezentacja planu obchodów 90 rocznicy Powstania Wielkopolskiego w powiecie wolsztyńskim. W czasie wycieczki zapoznano 50 uczestników warsztatów z miejscami walk powstańczych na terenie gminy Wolsztyn i Przemęt.

► w październiku ogłoszono konkurs - "Nasi pradziadowie w Powstaniu Wielkopolskim". Prace pisemne i pamiątki napływają do Muzeum Regionalnego (zakupiono już książki na nagrody).

► 9 listopada 2007 roku zorganizowano wycieczkę szlakiem walk powstańczych. Na trasie Wolsztyn - Kopanica - Kargowa - Babimost - Nowe Kramsko - Grójec Wielki - Wolsztyn dla 55 uczestników.

► nakręcony został film dydaktyczny (45 minut) - "Walki powstańcze w powiecie wolsztyńskim". Jego prezentacja odbyła się w dniu 21 stycznia 2008 roku w Muzeum Regionalnym w Wolsztynie. Muzeum zakupiło kopie filmu dla członków TPPW w Wolsztynie.

► 5 stycznia 2008 roku zorganizowano obchody 89 rocznicy Powstania Wielkopolskiego (Msza Św. w Farze w intencji powstania, akademia okolicznościowa w Wolsztyńskim Domu Kultury, złożono kwiaty i zapalono znicze przy tablicach i na grobach powstańców).

► 4 kwietnia 2008 roku - uruchomiono, przy wsparciu starostwa, stronę internetową poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu w naszym powiecie.

► wrzesień 2008 - ogłoszono konkursy: wiedzy o Powstaniu, plastyczny, fotograficzny, śpiewu i poezji oraz na komiks o Powstaniu przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

►10 listopada 2008 roku zainaugurowano obchody 90 rocznicy Powstania Wielkopolskiego uroczystym apelem poległych na odnowionej kwaterze wojskowej na wolsztyńskim cmentarzu parafialnym.

► grudzień 2008 - Muzeum Regionalne w Wolsztynie przygotowało wystawę okolicznościową

► grudzień 2008 - władze miasta wykonały i ustawiły przy wylotach ulicy 5 stycznia tablice informacyjne wyjaśniające nazwę "5 stycznia"

► grudzień 2008 - harcerze z wolsztyńskiej drużyny ZHP urządzili rajd harcerski "Powstaniec"

► 30 grudnia 2008 - uroczyście nadano imię Powstańców Wielkopolskich rondu w Karpicku

► 4 stycznia 2009 - na ulicach Wolsztyna odbyła się rekonstrukcja historyczna pt. "Wyzwolenie Wolsztyna 1919", przygotowana przez Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej i Grupę Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman". Wcześniej rekonstruktorzy pełnili warty honorowe przy grobach i tablicach powstańczych oraz asystowali we Mszy Świętej w kościele WNP.

► 4 stycznia 2009 - po mszy w kościele WNP odbył się koncert chóru Wojska Polskiego

► 5 stycznia 2009 - w kościele WNP, Gimnazjum nr 2 i hali sportowej "Świtezianka" odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej połączona z nadaniem Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich

► 5 stycznia 2009 - staraniem Biblioteki Publicznej w Wolsztynie wydano książkę "Tak Przyszła Wolność" autorstwa Huberta Rokoszewskiego

► 7 stycznia 2009 - w Muzeum Regionalnym miał miejsce wykład kustosza Lubuskiego Muzeum Wojskowego dr Włodzimierza Kwaśniewicza o powstańczej broni białej i znaczeniu Powstania Wielkopolskiego

► szkoły i instytucje kultury opracują własne plany obchodów 90 rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Dalszą częścią spotkania był wykład kustosza Lubuskiego Muzeum Wojskowego dr Włodzimierza Kwaśniewicza o powstańczej broni białej i znaczeniu Powstania Wielkopolskiego w historii najnowszej. Dr Kwaśniewicz jest uznanym specjalistą i wybitnym znawcą broni oraz autorem licznych książek o broni białej.