Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

TURYSTYCZNY RAJD ROWEROWY  

„SZLAKIEM WALK POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH”

 

W niedzielę 26 kwietnia 2009 roku Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Jazda Wolsztyn", Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Wolsztynie i Starostwo Powiatowe urządziły turystyczny rajd rowerowy po miejscach walk powstańczych na terenie naszego powiatu i jego okolic. Impreza miała charakter otwarty i była organizowana w ramach obchodów 90 rocznicy Powstania Wielkopolskiego w naszej gminie - jedynego zwycięskiego w naszej historii. Patronat honorowy nad rajdem objął Starosta Wolsztyński pan Ryszard Kurp.

Trasa rajdu liczyła około 70 km i wiodła przez miejsca walk Powstania Wielkopolskiego w okresie styczeń -  luty 1919 roku. Na starcie zgłosiło się ponad 80 osób. Prezes Stowarzyszenia "Jazda Wolsztyn" pan Dariusz Stęsik oraz Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Wolsztynie pan Zbigniew Kowalewicz powitali zgromadzonych i życzyli udanej jazdy oraz ciekawych wrażeń.

Przebieg rajdu był następujący: z Wolsztyna przez Obrę, Jażyniec, Jaromierz, Kopanicę, Wielką Wieś, Liny, Babimost-Podzamcze, Grójec Wielki, Nową Wieś Zbąską, Perzyny, Zakrzewko, Belęcin, Tuchorzę i Nowy Młyn. Początkowy odcinek do Obry zabezpieczała wolsztyńska policja.

 

Trasa rajdu

1 - walki o Kopanicę w dniach 11 stycznia i 13 lutego 1919 roku

2 - walki o przyczółek na Obrze w Grójcu Wielkim w dniach 12 i 15 lutego 1919 roku

3 - walki o wieś i przyczółek na Obrze w dniu 17 lutego 1919 roku

 

W jego trakcie uczestnicy mieli okazję zobaczyć miejsca walk pod Kopanicą 11 stycznia i 13 lutego 1919 roku, Grójcem Wielkim 12 i 15 lutego 1919 roku oraz Nową Wsią Zbąską 17 lutego 1919 roku. Historię tych wydarzeń przedstawił uczestnikom rajdu pan Waldemar Warciarek - regionalista i członek TPPW w Wolsztynie. Zapalono również znicze na zbiorowej mogile 58 powstańców na cmentarzu w Nowej Wsi Zbąskiej.

 

 

 

Pogoda podczas rajdu wyła wspaniała a dodatkową atrakcją były przepiękne plenery przez które wiodła wycieczka. Rajd zakończył się koło leśniczówki Nowy Młyn ogniskiem i kiełbaskami. Na zakończenie Starosta pan Ryszard Kurp wręczył pamiątkowe dyplomy i puchary trzem uczestnikom rajdu: najmłodszemu, pięcioletniemu Bartoszowi Kocjanowi, najstarszemu - kończącemu w tym roku 75 lat - panu Mieczysławowi Szczepaniakowi oraz głównemu organizatorowi rajdu - Darkowi Stęsikowi.

 

Waldemar Warciarek

Uczestnicy rajdu pod Kopanicą