Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

W dniu 22 lutego 2010 roku podczas podsumowania obchodów 90 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na terenie powiatu nowotomyskiego odbyła się promocja książki: „Trzeba było pójść... Powiat nowotomyski w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. Historia i pamięć”. Pod redakcją Zdzisława Kościańskiego i Bogumiła Wojcieszaka.

Autorami książki jest sześć osób: Zdzisław Kościański, Bogumił Wojcieszak, Anna Barłóg, Eligiusz Tomowiak, Zygmunt Duda i Łukasz Jastrząb. Zawiera ona rozdziały poświęcone okresowi przed powstaniem, działaniom zbrojnym w dzisiejszym powiecie nowotomyskim, udziałowi kobiet w Powstaniu, powstańczej służbie medycznej i jej organizacji, tradycje powstańcze powiatu nowotomyskiego, miejsca pamięci o Powstaniu. Uzupełnieniem publikacji są biogramy uczestników oraz lista poległych i zmarłych powstańców. Atutem są liczne, często nieznane wcześniej zdjęcia i dokładne mapy.

Książka zawiera opisy walk oraz relacje powstańców min. z walk pod Nową Wsią Zbąską i Grójcem Wielkim. Ciekawy jest rozdział o organizacji służb medycznych frontu zachodniego, obejmującego również dzisiejszy powiat wolsztyński.

Publikacja ta jest cennym uzupełnieniem wiedzy nt. Powstania Wielkopolskiego w powiecie nowotomyskim w szczególności, ale wiele cennych informacji mogą tu znaleźć czytelnicy interesujący się Powstaniem w ogóle jak również w innych powiatach naszego regionu.