Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

21 stycznia już po raz drugi odbyła się plenerowa lekcja historii. Z inicjatywy Pana Sebastiana Dragi przedstawiciela Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, Pana Sebastiana Tomysa nauczyciela Zespołu Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Chobienicach, Pani Ilony Dragi przedstawicielki Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Babimoście, 5 Lubuskiego Pułku Artylerii Sulechów zorganizowano "II RAJD ŚLADAMI POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO". Honorowy patronat nad imprezą sprawował Starosta Powiatu Zielonogórskiego Pan Ireneusz Plechan.

Miejsce wymarszu zorganizowano w okolicach mostu w Grójcu Wielkim. Mostu, który był świadkiem wielu potyczek powstańców z oddziałami niemieckimi. Uczestnicy udali się dalej w kierunku Nowej Wsi Zbąskiej. Podczas marszu, piechurzy napotkali zaimprowizowany punkt kontrolny obsadzony przez Prusaków. Podczas legitymowania pojawili się powstańcy, którzy odbili uczestników rajdu. Rekonstrukcję tą przedstawili członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości. Piechurzy udali się w dalszą drogę.
Kolejnym przystankiem była mogiła powstańców na cmentarzu w Nowej Wsi Zbąskiej. Po zapaleniu zniczy i wysłuchaniu historii ludzi, którzy tam polegli, uczestnicy rajdu, autokarem, udali się na strzelnicę w Babimoście. Ta część imprezy przygotowana przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Babimostu oraz 5 Lubuski pułk artylerii w Sulechowie upłynęła na konkursach, zabawie oraz wspólnym posiłku przy ognisku i grillu.

 

Obszerny opis i galeria na: http://www.zschobienice.pl/index.php?id=aktualnosci/1