Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

Prelekcje historyczne w Przemęcie

      O wkładzie duchowieństwa w odbudowę niepodległości ….

 

Różne bywają rocznice i wydarzenia historyczne. Jedne powodują żal serdeczny, inne budzą gniew i pragnienie odwetu, zwłaszcza jeśli są sztucznie narzucone. Ale one się nie liczą. Są dni i wydarzenia, które my obchodzimy spontanicznie i są one wspólnym naszym świętem. Pozostają naszą chlubą, naszych przodków ofiarności w służbie ojczyzny i braterstwa broni. Stąd też potrzeba pamiętania i uczczenia ważnych (znaczących) wydarzeń i bohaterów odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Tradycja ta jest ważnym czynnikiem więzi grupowej. Fakt, że m.in. członkowie Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Przemęcie kultywują pamięć o tych samych bohaterach, przestrzegają norm ustalonych przez przodków, szanują te same wydarzenia i symbole, jest bardzo ważny dla określenia ich społecznej tożsamości.
W dniu 13 listopada 2012 roku, dzięki staraniom Antoniego Fornalskiego (prezesa Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Przemęcie) zostały zorganizowane w przemęckim Zespole Szkół – Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich „spotkania powstańcze” w postaci prelekcji dla uczniów ( z klas z trzecich przemęckiego Gimnazjum i miejscowego Technikum Ekonomicznego) oraz seniorów. Prelegenci przestawili tematy związane z udziałem duchowieństwa w Powstaniu Wielkopolskim i odbudowie państwa polskiego: dr Zdzisław Kościański (przewodniczący Komisji Historycznej Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 ) – „Kościół katolicki wobec narodzin II Niepodległej”; Dariusz Poszwiński (prezes Koła TPPW w Siedlcu) - „Udział duchowieństwa powiatu babimojskiego wobec Powstania Wielkopolskiego”; Antoni Fornalski - „ Ks. Stanisław Kuliszak, Kawaler Krzyża Niepodległości i Krzyża Walecznych”;
W spotkaniu pierwszym uczestniczyło sześćdziesięciu uczniów a w drugim członkowie Koła oraz zaproszeni goście: Dorota Gorzelniak ( wójt gminy Przemęt oraz jednocześnie wiceprezes Koła w Przemęcie), przemęccy księża ( ks. prałat Edmund Magdziarz, proboszcz parafii przemęckiej, ks. wikariusz - Przemysław Wilk),  Zbigniew Kowalewicz (prezes Koła TPPW w Wolsztynie ), dyrektorzy szkół (Zdzisława Bessmann - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Robert Szwed - Zespół Szkół w Kaszczorze, Halina Pohl ZS- G i SP w Przemęcie), Maciej Ratajczak (dyrektor GOK w Przemęcie), Janusz Fechner (nauczyciel historii z miejscowego ZSP ).
Szeroki wachlarz problematyki związanej z udziałem duchowieństwa w odzyskaniu niepodległości przez zapoznanie się z biogramami księży stworzył warunki do refleksji nad własnym życiem. Jednocześnie Spotkanie ujawniło możliwość wewnętrznego zainteresowania i możliwość twórczego poznawania poczynań twórców wydarzeń sprzed 94 lat.

                                                                                                         Dr Zdzisław Kościański
                                                                                                         Przewodniczący Komisji Historycznej
                                                                                                      Zarządu Głównego TPPW