Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

W tym roku przemęckie obchody Święta Niepodległości miały wyjątkowo uroczysty przebieg. We wtorek, 11 listopada odbyło się tu uroczyste odsłonięcie odrestaurowanej kapliczki Matki Boskiej i Pomnika Pamięci Narodowej.
Oficjalne obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Przemęcie. Po nabożeństwie w intencji Ojczyzny poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminnego Ośrodka Kultury w Przemęcie przemaszerowali ulicami Przemętu pod pomnik. Tu złożono wiązanki i zapalono znicze. O znaczeniu kultywowania tradycji i pamięci o wydarzeniach, które ukształtowały naszą o historię, przypomniała w swoim wystąpieniu Wójt Gminy Przemęt, Pani Dorota Gorzelniak. Podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do odrestaurowania kapliczki, złożył sołtys Przemętu, Jacek Piotrowski, natomiast historię walk, w których zginęli mieszkańcy Przemętu i których nazwiska upamiętniono na specjalnych tablicach, przybliżył zebranym Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstańców Wielkopolskich w Przemęcie, Pan Antoni Fornalski. Podczas jego wystąpienia mogliśmy również usłyszeć o historii kapliczki, która odrestaurowana została już po raz drugi.
Na trzech tablicach pamiątkowych wypisano nazwiska 77 osób poległych, w I wojnie światowej (1914-1918), w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919, w wojnie polsko-bolszewickiej (1919-1921), w zamachu majowym 1926 r. oraz poległych i zamordowanych w czasie II wojny światowej 1939-1945).
Uroczystego odsłonięcia kapliczki dokonali ksiądz prałat Edmund Magdziarz, wójt Dorota Gorzelniak oraz sołtys Jacek Piotrowski. Kapliczkę poświęcił ks. proboszcz Edmund Magdziarz.

 

tekst i foto: Serwis Informacyjny Gminy Przemęt