Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

W dniu 9 grudnia 2015 w Muzeum Regionalnymi. Marcina Rożka w Wolsztynie odbyło się zebranie wolsztyńskiego koła nr 2 TPPW 1918 - 1919. Prezes koła Zbigniew Kowalewicz podsumował działania w roku 2015. Koło liczy obecnie 50 członków. W tym roku do koła wstąpili 4 absolwenci Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie: Mateusz Piechocki, Marcin Piechocki, Jakub Małecki i Bartosz Sadowski. Wcześniej działali w Klubie Młodzieżowym istniejącym przy Gimnazjum.

Podziękował zebranym za zaangażowanie w prace koła. Szczególne podziękowania skierował do przedstawicieli władz gminy Wolsztyn i powiatu wolsztyńskiego za pomoc i wsparcie działań  upamiętniających Powstanie.

Kontynuowana jest również akcja znakowania medalami pamiątkowymi grobów powstańczych w gminie Wolsztyn oraz zbierane są materiały do kolejnych biogramów powstańczych.

Dyrektor wolsztyńskiego Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich  Mariusz Urban przedstawił plan obchodów zbliżającej się 97 rocznicy Powstania Wielkopolskiego w 2016.

Dominik Tomiak ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań przedstawił wyniki tegorocznej zbiórki pieniędzy na renowację grobów powstańczych. Zebrano ok. 11 tys. zł i odnowiono symboliczny grób powstańca Franciszka Kubiaka w Grójcu Wielkim oraz grób i tablicę poświęconą księdzu Alfonsowi Graszyńskiemu w Gościeszynie. Zbiórka będzie kontynuowana w roku przyszłym.

W trakcie dyskusji zastanawiano się również nad godnym uczczeniem zbliżającej się 100 rocznicy Powstania.