Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

19 kwietnia 2016 roku grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 uczestniczyła w nietypowej lekcji historii. Tematem były wydarzenia z 5 stycznia 1919 roku a „klasą” ulice Wolsztyna. Uczestnicy lekcji ruszyli trasą, jaką 97 lat temu przeszli powstańcy wielkopolscy wyzwalający Wolsztyn spod władzy niemieckiej. Na cmentarzu parafialnym przy grobach Stanisława Tomiaka, Władysława i Franciszka Kaczmarków, ks. Leopolda Zygarłowskiego, Jana Lakoty, Stanisława Wieczorka, Jana Urbańskiego i Walentego Dokowicza dowiedzieli się ich udziale w walkach o Wolsztyn i późniejszych losach. Następnie ulicą Powstańców Wielkopolskich, przez plac Kościuszki i ulicę Roberta Kocha dotarli na rynek. O wydarzeniach, jakie tutaj się rozegrały opowiedział prezes wolsztyńskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 i historyk – pan Zbigniew Kowalewicz. Dalej ulica Kościelną i 5 stycznia dotarli do tablicy na budynku szkoły nr 4 upamiętniającej poległego w tym miejscu powstańca – Antoniego Przybylskiego.
Zakończenie lekcji nastąpiło przy budynku poczty. W czasie walk o Wolsztyn był to główny punkt oporu niemieckiego. Tutaj uczniowie dowiedzieli się z tablicy pamiątkowej kim byli upamiętnieni tam powstańcy – Stanisław Siuda i Stanisław Tomiak oraz jaki przebieg miały końcowe walki o Wolsztyn.
Przewodnikami i opiekunami podczas tej lekcji byli nauczyciele historii – pani Justyna Kłosinska i pan Waldemar Warciarek.