Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

Delegacje TPPW 1918 - 1919 naszego powiatu uczestniczyły w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w Przemęcie i Wolsztynie.

Przemęt

Obchody trzeciomajowego święta rozpoczęła msza święta za Ojczyznę odprawiona przez księdza wikariusza Wojciecha Liska, który w kazaniu podkreślił wagę tego święta dla każdego Polaka. Niezwykle okazale wyglądał przemarsz uczestników święta ulicami Przemętu z kościoła pod pomnik Serca Jezusowego na przemęckim rynku. Pochód prowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz świetnie prezentująca się grupa mażoretek „Vena”. Dalszą część uroczystości, która odbyła się na przemęckim rynku prowadziła Pani Jadwiga Kasperska – zastępca Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie. Po zmianie warty przy pomniku przez 7 Przemęcką Drużynę Harcerską im. Jana Pawła II wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy. Następnie wiązanki kwiatów pod pomnikiem i pamiątkowymi tablicami złożyły delegacje i zaproszeni goście. Po złożeniu kwiatów zebrani wysłuchali ciekawych informacji o wydarzeniach związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maj, które przedstawił Pan Antoni Fornalski, Prezes Koła Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego w Przemęcie, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół w Przemęcie, historyk i regionalista.

Wolsztyn

Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza św. odprawiona w intencji Ojczyzny w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie. Potem uczestnicy przemaszerowali pod POMNIK KU CZCI PAMIĘCI KONSTYTUCJI 3 MAJA. Tam odbyła się dalsza część uroczystości, gdzie Starosta Wolsztyński Janusz Frąckowiak w okolicznościowym przemówieniu przedstawił historię Konstytucji 3 Maja.