Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

Duchowieństwo wolsztyńskie w Powstaniu Wlkp.

 

Dzieje Powstania Wielkopolskiego i w ogóle dzieje odzyskania niepodległości przez Polskę, były naznaczone żywą obecnością Kościoła, który niósł człowiekowi Boga... - powiedział bp Grzegorz Balcerek, podczas Mszy świętej z okazji 99 rocznicy wybuchu tego, jednego jak wiemy, z nielicznych powstań niepodległościowych narodu Polskiego.

W wigilię uroczystych obchodów wyzwolenia Wolsztyna w Powstaniu Wielkopolskim, 4 stycznia 2018 roku, w siedzibie Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego, odbyło się spotkanie, poświęcone roli duchowieństwa byłego powiatu babimojskiego z siedzibą w Wolsztynie, w tym Powstaniu. Przez lata przemilczano niestety fakt, że duchowni z wielkim poświęceniem służyli wówczas sprawie narodowo - wyzwoleńczej. Wspomnieć tu należy choćby kilku takich wspaniałych kapłanów z terenu dawnego powiatu jak księża: Leopold Zygarłowski z Wolsztyna, Alfons Graszyński Gościeszyna, Józef Zalewski z Przemętu, Paweł Białas z Ruchocic, Stanisław Kamiński z Kębłowa, Władysław Czarnecki z Kopanicy, Stanisław Michalski z Siedlca, Stefan Łukowski z Babimostu, czy Stanisław Dudziński z Nowego
Kramska. Ale byli też inni. O różnych formach ich zaangażowania w zrywie powstańczym, mówił pan Dariusz Poszwiński, i to głównie na podstawie materiałów zebranych przez siebie i zawartych potem w swej pracy magisterskiej, napisanej na Wydziale Teologicznym UAM -u, pod kierunkiem ks. prof. Bernarda Kołodzieja.
Druga część wspomnianego spotkania, przebiegała już w klimacie trwającego jeszcze do niedzieli Chrztu Pańskiego, okresu Bożego Narodzenia, a więc opłatka, kolęd i okolicznościowych recytacji, przygotowanych i przedstawionych przez harcerzy ze Szkoły Podstawowej w Świętnie, pod kierunkiem dyrektora Jerzego Luftmanna. W spotkaniu, wśród dość licznie, jak na możliwości lokalowe, przybyłych uczestników, byli też: przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Adamczak, wicestarosta Piotr Krajewski i przewodniczący Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Poznaniu - Karol Irmler. Burmistrza Wolsztyna reprezentowała tym razem pani Katarzyna Jęczmionka z Biura Promocji. Organizatorem spotkania był wolsztyński Oddział "Civitas Christiana".

 

 

tekst: Włodzimierz Chrzanowski :

 

/