Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

11 stycznia 2018 r. w sali GCKiB w Przemęcie odbył się pierwszy z cyklu zaplanowanych wykładów ogólnych. Z uwagi na fakt, iż w tym roku obchodzić będziemy setne rocznice odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego, gościem słuchaczy był regionalista mgr Antoni Fornalski, który przedstawił przebieg powstania w Przemęcie oraz jego okolicy.
Wykład cieszył się sporym zainteresowaniem. Obok słuchaczy UTW na spotkaniu zjawili się także inni mieszkańcy naszej gminy, a nawet goście z dalszych stron.

"Pamięć o naszych powstańcach musi być ciągle żywa" – podkreślił A. Fornalski, przedstawiając jednocześnie plan przemęckich obchodów rocznicy wybuchu powstania.
Wśród obecnych była m.in. rodzina Siudów z Błotnicy, potomków pułkownika Stanisława Siudy, którego pamięć uczczona zostanie w kwietniu br. odsłonięciem pamiątkowej tablicy na budynku domu, w którym się urodził.
Podczas spotkania można było zapoznać się w publikacjami autorstwa A. Fornalskiego. Po zakończonym wykładzie wiele osób indywidualnie dopytywało o szczegóły walk powstańczych na naszym terenie.

 

 

film: ziemiawschowska.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tekst: www.przemet.pl