Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

Rajd rowerowy szlakiem Powstańczej Kompanii Przemęckiej

 

Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej w Przemęcie im. Powstańców Wielkopolskich odbyli w dniach 20-21 września br. wycieczkę rowerową szlakiem Powstańczej Kompanii Przemęckiej utworzonej 6 stycznia 1919 r.
Opiekunkami były Panie Bernadeta Majer (organizator) oraz Karolina Majer i Iwona Rogozińska – nauczycielki/wnuczki Powstańców. Trasa wiodła od przemęckiego Rynku i przyległego cmentarza na którym zapalono znicze na grobach poległych Powstańców i dalej przez Błotnicę, Boszkowo do Włoszakowic. W czasie chwilowego postoju uczniowie spotkali się z wnukami miejscowego powstańca Jana Otto ,którzy pokazali miejsce noclegu zwane owczarnią dla 50 Powstańców z Przemętu. Dalsza droga wiodła pod pomnik do pobliskiego Zbarzewa na którym widnieją nazwiska 6 poległych Powstańców w tym Walentego Jęśka z Kompanii Przemęckiej.
Po zapaleniu zniczy uczniowie udali się drogą polna przez las do Zaborówca na nocleg w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Poznańskiej. Po śniadaniu dalsza trasa wiodła przez Brenno do Kaszczoru gdzie przed budynkiem szkolnym oczekiwał na nas dyrektor Robert Szwed. Po pokazaniu uczniom sztandaru kaszczorskiego Towarzystwa Powstańców i Wojaków z 1923 r. i przedstawieniu sylwetki patrona szkoły – Marcina Rożka , który był też Powstańcem , uczniowie zwiedzili obiekt szkolny a potem obejrzeli także budynek byłej szkoły ewangelickiej ostrzeliwany w marcu 1919 r. przez artylerię z sąsiednich Łupic. Następnie uczniowie udali się na Plac Wolności pod pomnik ku czci Marszałka J. Piłsudskiego, ostatniego prezydenta na Uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzięki uprzejmości dyrektora Roberta Szweda zwiedzili też wieżę widokową na byłym kościele poewangelickim. Dalsza trasa wiodła przez las do Moch pod pomnik poświęcony miejscowym Powstańcom poległym w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz zamordowanych w niemieckich obozach zagłady. Po spożyciu obiadu w miejscowej restauracji „Stara Mleczarnia”, uczestnicy raju wrócili ścieżką rowerową przez Nową Wieś i Perkowo do Przemętu.

Przewodnikiem rajdu był Pan Antoni Fornalski, długoletni dyrektor ZS w Przemęcie, prezes miejscowego Koła Tow. Pamięci Powstania Wlkp. Rajd odbył się pod patronatem Starosty Wolsztyńskiego Pana Janusza Frąckowiaka.

 

Droga między Kaszczorem i Mochami szlakiem Kompanii Przemęckiej

 

Pomnik w Zbarzewie

 

Wizyta w ZS w Kaszczorze