Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 
 

 

 

 

Dnia 3 stycznia br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera odbyła się promocja książki Jacka Piętki „Wolsztyński Słownik Powstańców Wielkopolskich”. Wydarzenie jest częścią obchodów przypadającej w tym roku 100 Rocznicy Wyzwolenia Wolsztyna podczas Powstania Wielkopolskiego.

Książkę wydała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn w serii „Ocalić od zapomnienia”. Autor, Jacek Piętka, jest z zamiłowania genealogiem, członkiem Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” w Mnichowie koło Gniezna. Obecnie bierze udział w projekcie towarzystwa, mającym na celu spisanie biogramów wszystkich uczestników Powstania Wielkopolskiego. Biografie przedstawione w „Wolsztyńskim Słowniku Powstańców Wielkopolskich” ujrzały światło dzienne dzięki ogromnej pracy autora. W książce zawarto 281 życiorysów powstańców związanych z Ziemią Wolsztyńską i wyzwoleniem Wolsztyna. 

Spotkanie w wolsztyńskiej bibliotece prowadził Zbigniew Kowalewicz, prezes koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Wolsztynie. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i frekwencją słuchaczy. Autor opowiadał o pracy nad książką, w jaki sposób zdobywał informacje, z jakich korzystał źródeł i o perypetiach związanych z poszukiwaniem żyjących potomków powstańców, którzy mogliby podzielić się swoją wiedzą. Podczas rozmowy odtwarzana była prezentacja ukazująca zdjęcia powstańców oraz dokumentująca pracę nad książką i inicjatywy upamiętniające powstanie. W trakcie spotkania głos zabrał burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis, pogratulował autorowi i wyraził nadzieję, że jego publikacja dotrze do dzieci i młodzieży, by mogła poznać swoje dziedzictwo. Również wicestarosta wolsztyński Mariusz Silski wyraził swoje gratulacje i powiedział kilka słów na temat powstania. Wydarzenie uświetniła swoim śpiewem Patrycja Krawczyk.

źródło: www.wolsztyn.pl