Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

„Almanach powstańców wielkopolskich i bojowników o niepodległość ziemi sierakowsko-międzychodzkiej 1918-1921” Tom I A- F

 

 

Nakładem Wydawnictwa Expansa, pod koniec 2020 r. ukazała się książka „Almanach powstańców wielkopolskich i bojowników o niepodległość ziemi sierakowsko-międzychodzkiej 1918-1921” Tom I A- F. Tom ten zawiera 277 biogramów powstańców i bojowników walk o niepodległość, niemalże z całego województwa wielkopolskiego, których nazwiska zaczynają się na litery od A do F. Pomiędzy bohaterami znajdujemy: 6 urodzonych i jednego zmarłego w powiecie kościańskim; 15 urodzonych i 2 zmarłych w powiecie nowotomyskim; 9 urodzonych i 31 zmarłych i pochowanych w powiecie poznańskim; 4 urodzonych w powiecie grodziskim; 1 urodzonego i 4 zmarłych w powiecie wolsztyńskim; 4 zmarłych i pochowanych w powiecie leszczyńskim. Tam gdzie rodzili się i umierali nasi bohaterowie pozostały, żyjące nadal ich rodziny.


Ogółem „Almanach…” - w zamiarze inicjatora badań historycznych nad tym dziełem wydawniczym - Romana Chalasza oraz współredaktorów Jarosława T. Łożyńskiego, Witolda Borowskiego i dra Piotra Nowaka, zawierać ma około 1450 nazwisk i zajmuje kilka tomów, w każdym będzie po około 300 biogramów. Zachwalanie publikacji, dotyczącej przodków wielu rodzin ziemi sierakowsko - międzychodzkiej - która szybko zniknie z półek księgarskich z powodu małego nakładu, może wydać się zabiegiem chybionym. Niemniej wypada stwierdzić, że „Almanach …” winien stać się jednym z podstawowych kompendiów każdego zainteresowanego dziejami tego regionu. Jest dla tego terenu pierwszym wydawnictwem tego rodzaju. Książka wyróżnia się nie tylko dużym formatem A-4, liczbą 383 stron papieru kredowego z 600 ilustracjami zdjęć i kopi dokumentów w sepii i kolorze ale i jej bogatą zawartością biograficzną - ponad 800 000 znaków, do której przypisano 2028 indeksów osobowych. Wśród wydawnictw biograficznych jest swoistą perełką i wzorem do naśladownictwa.


Praca ta daje wyobrażenie o ludziach i czasach, w których żyli i walczyli o zrealizowanie i ucieleśnienie swej nadrzędnej idei - zwycięstwa niepodległości Polski. Założeniem Komitetu Redakcyjnego było przedstawienie sylwetek osób działających na tym terenie oraz tych, którzy pochodzili z tej ziemi a działali na innych frontach. Jest to kompendium wiedzy, które może nam się przydać w dzisiejszych czasach, kiedy zaczniemy na nowo szukać swoich korzeni i tożsamości. Biografie te wypełniają dotychczasową lukę, jaka istniała w wiedzy o postaciach regionu, którzy na trwałe zapisały się w dziejach polskich tradycji niepodległościowej.


Almanach został napisany językiem komunikatywnym, dobrze opracowany pod względem technicznym, zaopatrzony w źródła oraz ciekawe zdjęcia dokumentalne i fotokopie dokumentów. W sumie publikacja ta stanowi cenną pozycję dla popularyzacji i nauki dziejów walki o niepodległość na terenie ziemi sierakowsko-międzychodzkiej w latach 1918-1921.


Osoby zainteresowane nabyciem Almanachu prosimy o kontakt z red. Romanem Chalaszem - numer telefonu 793 947 994 oraz adres mailowy roman.chalasz@wp.pl

(informacja: dr Zdzisław Kościański)