Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

Od 4 do 11 maja 2022 r. w szkołach podstawowych Gminy Przemęt: Mochach, Kluczewie, Starkowie, Buczu, Kaszczorze, Radomierzu i Przemęcie był realizowany projekt pn. "Historia z kulturą w szkołach Gminy Przemęt". Jego inicjatorem było Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie.
W projekcie wziął udział Antonii Fornalski – długoletni dyrektor przemęckiej szkoły, historyk i regionalista, prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Przemęcie – członek Zarządu Głównego TPPW, który przybliżał zagadnienie Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Przemęckiej.
Po prelekcji, na zebranych czekała „żywa lekcja historii”. Prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości Maciej Myczka przedstawił sylwetki żołnierzy Powstania Wlkp. oraz powstańczej służby zdrowia. Prezentowane umundurowanie, broń i wyposażenie udostępniło Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie. Podczas lekcji, omówiono także znaczenie symboli narodowych oraz zaprezentowano historyczne polskie flagi począwszy od 1290 r. do czasów współczesnych. W sposób szczególny, młodzi słuchacze skupili swoją uwagę na flagach związanych z naszym województwem, powiatem i gminą. W prezentacji i pokazie czynnie brali udział pracownicy GCKiB w Przemęcie oraz praktykanci. Na zakończenie lekcji, każda ze szkół, przygotowała krótki program artystyczny.
Projekt "Historia z kulturą w szkołach Gminy Przemęt" spotkał się z dużym zainteresowaniem. Z pewnością będzie kontynuowany w przyszłości.

                                                                         tekst i zdjęcia za: GCKiB

                                                                                                                              obszerna galeria: https://przemet.pl/2022,05,historia-z-kultura/

Mochy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

Kluczewo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Starkowo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bucz

 

 

 

 

 

 

 

Kaszczor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Radomierz

 

 

 

 

 

 

 

Przemęt