Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

Podsumowanie akcji „Zapal znicz pamięci”

 

20 października odbyła się XVI edycja akcji „Zapal znicz pamięci”, będącej wspólnym projektem pięciu Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu, Łodzi i Katowicach oraz lokalnych rozgłośni radiowych. Tego dnia zapłonęły znicze w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach operacji „Tannenberg”, akcji „Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczenia gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Ponadto w miejscach upamiętniających ofiary okupacji niemieckiej.

Uczniowie Zespółu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie również uczestniczyli w tej akcji. Znicze zapalono przy Kościele, pod tablicą upamiętniającą Księdza Franciszka Nowaka, Powstańca Wielkopolskiego i Śląskiego, kapelana, Majora oraz Proboszcza parafii Brenno. Został zamęczony w Forcie VII w 1942 roku, niemieckim obozie koncentracyjnym w Poznaniu, pod pomnikiem w Wijewie upamiętniającym poległych w Powstaniu Wielkopolskim oraz ofiary II wojny światowej. Na pomniku znajdują się trzy tablice, na których widnieją nazwiska: żołnierzy walk w latach 1939-1945, rozstrzelanych i wymordowanych przez faszyzm, zamęczonych w obozach koncentracyjnych, żołnierzy AK, Powstańców Wielkopolskich.
Pamiętano również o Powstańcach Wielkopolskich spoczywających na cmentarzu w Brennie, Franciszku Zawadzkim i Janie Ozimina.

Ponadto  na lekcjach historii oraz zajęciach świetlicy została omówiona tematyka związana z miejscami masowych zbrodni, w których Niemcy zacierali ślady ludobójstwa dokonanego jesienią 1939r. oraz miejscami upamiętniającymi ofiary okupacji niemieckiej na terenie gminy Wijewo.