Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home

Historia Powstania

Publikacje

Powstanie w internecie

Klub młodzieżowy

Archiwum

Cele TPPW

Linki

Kontakt Autorzy

 

 

W dniu 8 listopada 2008 roku w Wielichowie miała miejsce wspaniała uroczystość inaugurująca obchody 90 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Kulminacyjnym momentem było uroczyste odsłonięcie na cmentarzu parafialnym zniszczonego w czasie okupacji pomnika powstańców wielkopolskich.

Pomnik powstał dzięki kilkuletnim staraniom komitetu renowacji pomnika i mieszkańcom ziemi wielichowskiej. Jest on repliką przedwojennego pomnika z 1923 roku i zniszczonego przez hitlerowców. Odsłonięcia dokonali: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Wożniak, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, starosta Grodziski Stanisław Hatka i burmistrz Wielichowa Adam Łaniecki. Odsłonięcie było poprzedzone wystawą sprzętu wojskowego jednostki wojskowej z Sulechowa, inscenizacja przysięgi powstańczej wykonanej przez harcerzy i uroczysta msza święta za ojczyznę.

Powstańcy ziemi wielichowskiej licznie brali udział w Powstaniu Wielkopolskim a kompania wielichowska była jedną z największych. Jej szlak bojowy wiódł od Wolsztyna przez Kopanicę do ciężkich walk o Kargowę, gdzie 11 z nich poległo. Ich nazwiska widnieją na tablicy pamiątkowej przy nowym pomniku.