Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

Poświęcenie tablicy pamiątkowej w Obrze

 

W dniu 27 czerwca 2009 roku w Obrze miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej powstańcom wielkopolskim. Inicjatorami pomysłu byli redakcja kwartalnika parafii w Obrze "Jakubowy szlak" oraz Grono Pedagogiczne w ZSPiG w Obrze a ufundowali ją parafianie z Obry.

Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Obrze postanowili włączyć się do uczczenia 90-tej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Inicjatywa zrodziła się jesienią 2008 roku, kiedy to chętni uczniowie pod opieką mgr Beaty Tomiak (nauczyciela historii) i mgr Marty Poniedziałek (polonistki) zgłosili się do wewnątrzszkolnego projektu, którego celem było propagowanie wiedzy o powstaniu. Było to tym bardziej ważne, że wielu mieszkańców Obry, Jażyńca i Nowej Obry brało udział w walkach powstańczych na naszym terenie.

Wśród zaproszonych gości byli min. ojciec proboszcz Lucjan Osiecki, profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze ojciec dr hab. Kazimierz Lijka i ojciec dr Paweł Latusek, szef komisji Historycznej TPPW i historyk-regionalista dr Zdzisław Kościański, dyrektor ZSPiG w Obrze pani Elżbieta Błaszczyk, prezesi kół TPPW w Siedlcu Dariusz Poszwiński i w Wolsztynie Zbigniew Kowalewicz.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele św. Walentego w Obrze prowadzona przez byłego proboszcza obrzańskiego ojca Osieckiego. Po przemówieniach ojca proboszcza i  dr Kościańskiego nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy znajdującej się w murze okalającym kościół św. Walentego. Dokonali tego w/w goście w asyście pocztu sztandarowego ZSPiG w Obrze, harcerzy i mieszkańców Obry.