Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

W 90- tą rocznicę pamięci Powstańców Wielkopolskich z Obry

 

               Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno- Gimnazjalnego w Obrze również postanowili się włączyć do uczczenia tej pięknej rocznicy. Inicjatywa zrodziła się jesienią 2008 roku, kiedy to chętni uczniowie pod opieką mgr Beaty Tomiak (nauczyciela historii) i mgr Marty Poniedziałek (polonistki) zgłosili się do wewnątrzszkolnego projektu, którego celem było propagowanie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, na naszym terenie.

               Prace w ramach projektu przebiegały wielotorowo: uczniowie wyszukiwali dane o powstańcach, przeprowadzali wywiady z potomkami powstańców z Obry, Jażyńca i Nowej Obry, gromadzili wiersze związane z powstaniem, przygotowywali materiały archiwalne do gablot, wycinki, zdjęcia, odznaczenia, elementy umundurowania. Młodzież włączyła się również do udziału w konkursach organizowanych przez Gminę Wolsztyn: plastycznych, recytatorskich, poezji, wiedzowych oraz na wykonanie komiksu, zajmując wysokie lokaty. Uwieńczeniem tej pracy była inscenizacja patriotyczna pt: „... a pamięć o Nich niech będzie żywa pośród Nas” wg scenariusza mgr Beaty Tomiak, w której wzięli udział wszyscy uczestnicy projektu.

             12 lutego uczniowie ZSG, a 15 lutego mieszkańcy Obry i okolic mogli obejrzeć to przedstawienie w auli WSD w Obrze. Bardzo uroczystym akcentem tej inscenizacji stał się apel ku czci powstańców, podczas którego krewni powstańców oraz zaproszeni goście przekazali symboliczne Światło Pamięci w dłonie występującej młodzieży, co stało się znakiem kontynuacji pamięci przez kolejne pokolenia. Po przedstawieniu można było obejrzeć wystawę prac plastycznych, gazetki i gabloty przygotowane przez uczniów, a także wesprzeć datkiem inicjatywę ufundowania tablicy pamiątkowej ku czci Powstańców Wielkopolskich z parafii obrzańskiej.