Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

Gminne obchody 91. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Przemęcie

 

W Zespole Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Przemęcie 6 stycznia 2010 r. zorganizowane zostały gminne uroczystości 91. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Już od rana młodzież szkolna mogła obejrzeć wyświetlane w szkole filmy ukazujący historię Przemętu oraz samych walk powstańczych, autorstwa Pana Antoniego Fornalskiego. Główna uroczystość jednak rozpoczęła się złożeniem wiązanek kwiatów i zniczy pod ścianą pamięci. Wśród delegacji jakie złożyły hołd powstańcom byli m.in.: Wójt Gminy Przemęt Dorota Gorzelniak, Przewodniczący Rady Gminy Przemęt Zenon Klecha, dr Zdzisław Kościański - historyk i popularyzator dziejów Powstania Wielkopolskiego, a także delegacje Rady Rodziców oraz dyrekcji i młodzieży szkół i przedszkolaków gminy Przemęt. Na uroczystości obecne był także: poczet sztandarowy ze szkoły w Przemęcie, poczet sztandarowy z Radomierza oraz poczet sztandarowy Związku Kombatantów RP z Przemętu.
Na szkolnej sali gimnastycznej młodzież przedstawiła apel patriotyczny, podczas którego można było usłyszeć zarówno dobrze znane pieśni i wiersze patriotyczne, jak i te mniej powszechne. Ta różnorodność sprawiła, że apel był wyjątkowo ciekawy i momentami naprawdę wzruszający.
Zabierając głos dr Zdzisław Kościański zaznaczył duże znaczenie takich spotkań, które zawsze pozostawiają w człowieku, szczególnie młodym, ziarno pamięci o historii. I choć udział w uroczystościach procentuje dopiero po kilku latach, to trzeba i warto je organizować.
W podobnym tonie wypowiedziała się Pani Zdzisława Bessmann – dyrektor ZSP w Przemęcie, gratulując organizacji obchodów i wskazując niemałe ich znaczenie dla młodych pokoleń.
Słowa podziękowania za kultywowanie pamięci o wydarzeniach Powstania Wielkopolskiego, szczególnie wśród młodzieży wyraził Pan Zenon Klecha, który jest synem powstańca wielkopolskiego i w domu którego, jak sam powiedział, wartości takie jak umiłowanie Ojczyzny i poświęcenie się za nią, były zawsze na pierwszym miejscu.
Z kolei Wójt Dorota Gorzelniak w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na potrzebę bycia dumnym z historii i chlubnej przeszłości swoich przodków. Wójt również podziękowała dyrekcji przemęckiej szkoły za przygotowanie gminnych obchodów 91. rocznicy wyzwolenia Przemętu.
Dyrektor szkoły Antoni Fornalski dziękując za udział w uroczystościach powiedział – My Pani Wójt jesteśmy dumni, że możemy mieszkać w takiej gminie jak ta, w gminie tak sprawnie kierowanej i w której pamięć o historii zajmuje tak ważne miejsce.

                                                                                       Tekst i fotografie za: www.przemet.pl