Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

W dniu 28.12.2012 roku na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Prezesa ZG TPPW Stefana Barłoga, dziewięcioosobowa delegacja wolsztynian udała się do Warszawy, aby tam uczestniczyć w uroczystościach poświęconych 94 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wolsztynianie - członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości wystawili Poczet Sztandarowy Związku Oficerów Rezerwy RP. W skład pocztu weszli Zbigniew Heliński, Krzysztof Dobrowolski i Maciej Myczka - dowódca pocztu. SMHW wystawiło także oddział Powstańców Wielkopolskich wraz z historycznym sztandarem z 1923 roku Towarzystwa Powstańców i Wojaków z Kaszczoru. Oddział stanowili: Robert Szwed – chorąży pocztu, Przemysław Hetka – dowódca pocztu, Patrycjusz Furmaniak – asysta, oraz Cecylia Longier, Maciej Nowak i Tomasz Hibner.

W uroczystościach wziął także udział emerytowany dyrektor Zespołu Szkół w Przemęcie – Prezes przemęckiego Koła TPPW pan Antoni Fornalski.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Powstańców Wielkopolskich i ich rodzin, która została odprawiona w kościele O. Dominikanów. We mszy uczestniczyło 14 pocztów sztandarowych z Wielkopolski. Z kościoła poczty sztandarowe przemaszerowały na Plac Piłsudskiego pod Grób Nieznanego Żołnierza.
Tam w asyście kompanii honorowej, oraz orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego odbyły się główne uroczystości patriotyczne z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz województwa wielkopolskiego.
Gospodarzem uroczystości był pan Marszałek Marek Woźniak. Po uroczystych wystąpieniach, odbył się apel poległych, po którym uroczyście złożono wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. W imieniu Burmistrza Wolsztyna wieniec złożyli: Tomasz Hibner, Cecylia Longier i Maciej Nowak. Był to jedyny wieniec od burmistrza z Wielkopolski. Uroczystość zakończyła defilada kompanii honorowej WP i pocztów sztandarowych. Następnie autokary przewiozły uczestników uroczystości na cmentarz powązkowski, gdzie w kwaterze Powstańców Wielkopolskich i Śląskich złożono wiązanki i zapalono znicze. Kwiaty złożono także pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W drodze powrotnej uczestników wyjazdu pan marszałek zaprosił na obiado - kolację. Do Wolsztyna wróciliśmy około północy.

                                                                                                      tekst i fotografie: www.wolsztyn.pl