Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

W niedzielę 6 stycznia 2013 roku obyły się uroczyste gminno-szkolne obchody 94. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, które zostały połączone ze świętem patrona Zespołu Szkół Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Przemęcie.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie, w której obok licznie przybyłych uczniów i mieszkańców gminy udział wzięła także Gminna Orkiestra Dęta GOKu w Przemęcie. Uroczystości towarzyszyły także poczty sztandarowe z Zespołu Szkół Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Przemęcie,  Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie, Zespołu Szkół Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mochach, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Kołka Rolniczego w Przemęcie, OSP w Przemęcie,  OSP w Sączkowie,  OSP w Perkowie,  OSP w Nowej Wsi. Podczas mszy ks. wikariusz Andrzej Wojciechowski przytoczył historię Powstania Wielkopolskiego wspierając się fragmentami tekstów zawartych w książce historycznej Antoniego Fornalskiego. Dzieci i młodzież ze Zespołu Szkół Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Przemęcie wygłosiły wiersze i odśpiewały piosenki patriotyczne.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik Piety na cmentarzu przy kościele św. Piotra w Przemęcie, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Wszystkich zgromadzonych powitała Wójt Gminy Przemęt, Pani Dorota Gorzelniak. O historii powstania opowiedział natomiast Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Pan Antoni Fornalski.

Hołd powstańcom oddali między innymi przedstawicieli Powiatu Wolsztyńskiego, Gminy Przemęt, Gminy Siedlec, Szkoły Ponadgimnazjalnej z Przemętu, Zespołu Szkół Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wlkp. w Przemęcie, Samorządowego Przedszkola w Przemęcie, Przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Rady Sołeckiej w Przemęcie, a także uczniowie szkół oraz mieszkańcy gminy.

 

Obszerna galeria http://foto.przemet.eu/przemet.pl/Rok_2013/94_rocznica_powstania_wielkopolskiego/

 

                                                                                                                           źródło: www.przemet.pl