Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

W piątek, 15 lutego 2013 roku w Chobienicach odbyły się gminne obchody 94. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich odprawiona przez księdza proboszcza Tadeusza Jaskułę wspólnie z proboszczami z Siedlca, Kopanicy, Tuchorzy i Obry.  

Na uroczyste obchody przybyli: pan Romuald Ajchler – poseł na Sejm RP, pan Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, pan Ryszard Kurp – Starosta Wolsztyński, Radni Rady Powiatu Wolsztyńskiego z terenu gminy Siedlec, Pan Andrzej Rogoziński – Burmistrz Wolsztyna, pani Hanna Sitkowska – sekretarz gminy Wolsztyn, pan ppłk Czesław Bogucki – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Tomyślu, członkowie Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, pan Jerzy Przybecki - Prezes Oddziału Lubuskiego TPPW, przedstawiciele wolsztyńskiego i przemęckiego koła TPPW, Prezes i członkowie siedleckiego koła TPPW, władze gminy Siedlec - wójt Adam Cukier oraz pan Krzysztof Piechowiak – Przewodniczący Rady Gminy, radni i sołtysi gminy Siedlec, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, młodzież szkolna, mieszkańcy. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych Rady Gminy Siedlec, Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Siedlcu oraz poszczególnych jednostek OSP z Chobienic, Siedlca i Reklina, Banku Spółdzielczego w Siedlcu, Gminnego Koła Polskiego Stronnictwa Ludowego, Związku Kombatantów, Zespołu Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Chobienicach oraz Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Siedlcu, a także delegacja Cechu Rzemiosł Różnych w Wolsztynie.  

Po mszy świętej, na miejscowym cmentarzu parafialnym, przy dźwiękach werbli, delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów na grobach Powstańców Wielkopolskich.  

Następnie, uczestnicy prowadzeni przez orkiestrę dętą Szałamaje, przemaszerowali na salę wiejską, gdzie odbyła się dalsza część uroczystych obchodów. Po powitaniu zebranych przez pana Andrzeja Wieczorka - Dyrektora ZPSPiG w Chobienicach, głos zabrali kolejno Wójt gminy Siedlec pan Adam Cukier, pan poseł Romuald Ajchler, pan Marszałek Marek Woźniak, pan Starosta Ryszard Kurp, pan Zdzisław Kościański – członek Zarządu Głównego TPPW w Poznaniu, a także pani Gertruda Jazdon – córka Powstańca Wielkopolskiego. Wszyscy podkreślali, jak ważna jest pamięć o Powstaniu Wielkopolskim i o Powstańcach, a także o naszej historii i naszych korzeniach.  

Młodzież z chobienickiej szkoły przedstawiła program artystyczny, przybliżający historię Powstania Wielkopolskiego na naszych ziemiach, a także broszurki informacyjne, które następnie rozłożyła na stołach, by każdy mógł zabrać na pamiątkę.  

W trakcie uroczystości ogłoszono wyniku konkursu plastycznego na temat Powstania Wielkopolskiego, który tradycyjnie już towarzyszy obchodom. Laureaci zostali wyróżnieni nagrodami ufundowanymi przez siedleckie koło TPPW oraz przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

 

                                                                                                                                                        tekst i zdjęcia: www.siedlec.pl