Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

17 lutego 2017 r. w gminie Siedlec obchodzono 98. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości poprzedziło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Siedlcu.

Następnie w kościele parafialnym w Zakrzewie ksiądz proboszcz Tomasz Kolinski wraz z księdzem Tomaszem Tomczakiem -  proboszczem z Tuchorzy, odprawili mszę świętą w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością min.: pan Tobiasz Wiesiołek – Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Błażeja Pardy, Starosta Wolsztyński – pan Janusz Frąckowiak, Przewodniczący Rady Powiatu – pan Andrzej Wita oraz radni powiatowi, Burmistrz Wolsztyna – pan Wojciech Lis, Zastępca Wójta Gminy Przemęt – pan Mariusz Silski. Obecni byli przedstawiciele Towarzysta Pamięci Powstania Wielkopolskiego: Członek Zarządu Głównego TPPW w Poznaniu - pan Zdzisław Kościański, pan Antoni Fornalski – Prezes TPPW w Przemęcie, który jednocześnie reprezentował Zarząd Główny i Zarząd Wojewódzki TPPW w Poznaniu oraz pan Zbigniew Kowalewicz – Prezes Wolsztyńskiego Koła TPPW.

Po mszy Świętej delegacje złożyły wiązanki kwiatów na grobach Powstańców Wielkopolskich spoczywających na miejscowym cmentarzu. Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali sportowej ZPSPiG w Belęcinie. Wójt Gminy Siedlec w swoim wystąpieniu opowiedział o bogatym dziedzictwie historycznym naszych ziem.

Starosta Wolsztyński – pan Janusz Frąckowiak podziękował za to, że upamiętniamy naszych przodków, którzy walczyli o wolność. Pan Zdzisław Kościański wyraził nadzieję, że wszyscy obecni na sali nadal będą kontynuować pamięć o Powstaniu Wielkopolskim. Podkreślił, że o pamięci świadczą filmy o Powstaniu oraz działalność Kół i Stowarzyszeń.

Pan Dariusz Poszwiński – Prezes TPPW Koło Siedlec podziękował księdu proboszczowi Tomaszowi Kolinskiemu za homilię, która podbudowała obecnych. Następnie opowiedział o drużynach powstańczych z gminy Siedlec oraz o walkach na terenie gminy Siedlec, które trwały do momentu rozejmu na moście w Kopanicy, w dniu 27.02.1919 roku. W trakcie uroczystości rostrzygnięto konkurs plastyczny, który nieprzerwanie towarzyszy naszym obchodom. Pan Dariusz Poszwiński odczytał protokół Komisji Konkursowej, a następnie razem z panem Jackiem Kolesińskim – Wójtem Gminy Siedlec wręczyli nagrody i dyplomy laureatom. Dzieci i młodzież z Zespołu Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Belęcinie przygotowały wzruszający słowno-muzyczno-taneczny występ artystyczny

tekst i foto: www.siedlec.pl