Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

 

6 stycznia 2018 roku obchodzono w Przemęcie 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i utworzenia Kompanii Przemęckiej, która w pierwszych dniach 1919 roku uczestniczyła w wyzwalaniu pobliskich miejscowości. Głównym organizatorem obchodów był Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Przemęcie.
W uroczystościach, które rozpoczęła Msza św. za Ojczyznę w przemęckim kościele farnym, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wójt Gminy Przemęt, Dorotą Gorzelniak oraz Starostą Wolsztyńskim, Januszem Frąckowiakiem. Senatora RP Jana Filipa Libickiego reprezentował Wojciech Wośkowiak. Nie zabrakło reprezentacji Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego na czele z Prezesem Antonim Fornalskim oraz przedstawicieli placówek oświatowych, kulturalnych i społecznych. Licznie na uroczystościach zjawiły się poczty sztandarowe ochotniczych jednostek straży pożarnych, szkół, stowarzyszeń i organizacji społecznych z terenu Gminy Przemęt.
Zaraz po mszy świętej w kościele odbyła się część oficjalna podczas której głos zabrali Dorota Gorzelniak i Janusz Frąckowiak, przypominając nieocenione znaczenie zrywu wolnościowego mieszkańców Ziemi Przemęckiej. Bliżej historię wydarzeń z 6 stycznia 1919 roku i kolejnych dni przybliżył zebranym Prezes Antoni Fornalski. Młodzież z Zespołu Szkół przedstawiła przygotowany krótki program poetycko-niepodległościowy, a orkiestra dęta GCKiB zagrała wiązankę utworów patriotycznych.
Uroczystości zakończano na przemęckim Rynku, gdzie delegacja złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przed tablicami upamiętniającymi wydarzenia sprzed 99. laty.
W uroczystościach uczestniczyli bardzo licznie harcerze z 7 Drużyny Harcerskiej im. Jana Pawła II w Przemęcie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tekst i fotografie: www.przemet.pl