Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

Dnia 31 stycznia 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda odwiedził Kargowę aby oddać cześć Powstańcom Wielkopolskim.

Uroczystość zgromadziła bardzo wielu mieszkańców miasta i gminy oraz gości. Wojskową asystę honorową wystawiła 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza. Pana  Prezydenta powitali wojewoda lubuski Władysław Dajczak, burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś i dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Stanisław Czosnek oraz uczennica klasy VI Karolina  Karacz. Następnie gen. bryg. S. Czosnek  złożył Panu Prezydentowi meldunek i Prezydent przywitał się ze sztandarem Wojska Polskiego. Przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Żagania odśpiewano cztery zwrotki ”Mazurka Dąbrowskiego”, po czym Pan Prezydent, przy wojskowej asyście honorowej złożył kwiaty przed tablicą poświęconą Powstańcom Wielkopolskim, broniacym miasta przed Niemcami 12 lutego 1919 roku.

Po ceremonialne Pan Prezydent Andrzej Duda przywitał się z zaproszonymi gośćmi oraz z mieszkańcami wchodząc w tłum. Nie stronił od rozdawania autografów i wspólnych fotografii. Na placu byli też członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Wolsztyna w mundurach powstańców wielkopolskich, którzy przywieźli ze sobą replikę wozu pancernego z tamtego okresu. Prezydent zamienił z nimi kilka słów i obejrzał pojazd.

Kolejnym punktem wizyty było złożenie przez Prezydenta wpisu do księgi pamiątkowej. Przy tej okazji nastąpiła wymiana podarunków. Pan Prezydent otrzymał kopię gazety Kuriera Tygodniowego „Światowid” z 1928 r., opisującej ekshumację zwłok Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Kargowej. Ówczesny prezydent Ignacy Mościcki i marszałek Józef Piłsudski przysłali z tej okazji do Kargowej wieńce żałobne, co jest uwidocznione na fotografii w tej gazecie.

foto: Małgorzata Banasińska, "Gazeta Lubuska"