Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

Dnia 12 października uroczyście nadano imię i przekazano sztandar Szkole Podstawowej im. Kopanickiej Drużyny Powstańców Wielkopolskich w Kopanicy, inaugurując w gminie Siedlec obchody 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęto spotkaniem w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Siedlcu, inaugurując szlak turystyczny powstały w porozumieniu z Nadleśnictwami Wolsztyn i Babimost. Zaprojektowano kilka tras turystycznych przy których ustawiono tablice upamiętniające bohaterów oraz ważne wydarzenia sprzed 100 lat. W spotkaniu udział wzięli nadleśniczowie, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, radni, sołtysi, zaproszeni goście. Uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, regionalisty i nauczyciela szkoły w Kopanicy - Dariusza Poszwińskiego, z którym konsultowano merytorycznie tablice tego szlaku. Po spotkaniu, w asyście żołnierzy Wojska Polskiego, złożono kwiaty przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Siedlcu. Kolejnym etapem obchodów tego dnia było odwiedzenie miejsc pamięci i zaprezentowanie wykonanych tablic w Grójcu Wielkim i Kopanicy.
Jednocześnie w szkole odbyła się "żywa lekcja historii" przeprowadzona przez p. Macieja Myczkę ze Stowarzyszenia Miłośników Wojskowości. Po niej odbyła się uroczysta Msza Święta odprawiona w miejscowym kościele pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, celebrowana przez Proboszcza ks. Wojciecha Szałatę, o. Wojciecha Ruszniaka OMI (który wygłosił patriotyczną homilię) w asyście dk. Cezarego Klocka OMI (absolwenta szkoły w Kopanicy) z udziałem pocztów sztandarowych, dyrekcji, nauczycieli, uczniów, potomków Powstańców Wielkopolskich min. p. Bogdana Utraty. delegacji - w tym naszego towarzystwa z prezesami: Zarządu Głównego Tadeuszem Musiałem, Oddziału Wawrzyńcem Wierzejewskim, Przewodniczącym Komisji Historycznej Zarządu Głównego Dr Zdzisławem Kościańskim, Prezesami Koła w Wolsztynie Zbigniewem Kowalewiczem wraz z Jackiem Pietką i Hubertem Rokoszewskim , Koła w Przemęcie Antonim Fornalskim, Koła w Siedlcu Dariuszem Poszwiński wraz osobami należącymi do tego koła , Koła w Kargowie Danuty Wróblewskiej oraz społeczności lokalnej.
Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie przed budynek Szkoły Podstawowej, gzie miała miejsce kolejna część uroczystości. Głos zabrała Dyrektor Agnieszka Nowicka, która przedstawiła wniosek uzasadniający nadanie imienia i poprosiła D. Poszwińskiego, który kilkanaście lat wcześniej zainicjował starania o nadanie tego imienia kopanickiej szkole, o zabranie głosu. D. Poszwiński przedstawił zebranym zasługi oraz walki Powstańców Wielkopolskich z naszej okolicy oraz patriotyczną postawę ich duchowego przywódcy proboszcza kopanickiego ks.Władysława Czarneckiego, wskazują na to że ich bohaterska postawa będzie wzorem patriotyzmu dla uczniów miejscowej szkoły. Następnie Przewodniczący Rady Gminy Siedlec Andrzej Kaźmierczak odczytał treść uchwały Rady Gminy Siedlec nadającej Szkole Podstawowej w Kopanicy imię Kopanickiej Drużyny Powstańców Wielkopolskich. Po przemówieniach Wójta oraz zaproszonych gości nastąpiło przekazanie sztandaru na ręce Agnieszki Nowickiej Dyrektor Szkoły oraz uroczyste ślubowanie. Wójt gminy Siedlec Jacek Kolesiński razem z Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kopanicy Agnieszką Nowicką uroczyście odsłonili tablicę pamiątkową, pod którą delegacje - w tym naszego towarzystwa, złożyły wiązanki kwiatów. Całość wydarzenia zwieńczył bogaty, przepełniony patriotyzmem występ dzieci i młodzieży z kopanickiej szkoły w czasie którego odśpiewano po raz pierwszy hymn szkoły, który ułożyła uczennica szkoły Zuzanna Brudło a melodię skomponowała nauczycielka muzyki Klaudia Raszke. Uroczystościom towarzyszyła wystawa na świetlicy szkolnej poświecona walkom powstańczym w Kopanicy. W ostatniej części uroczystości na placu przed salą wiejską odbywał się pokaz grupy rekonstrukcyjnej Walhalla oraz prezentacja 3. Dywizjonu Artylerii Rakietowej z Sulechowa, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości.
 

 

tekst i fotografie za: www.siedlec.pl

 

Pan Bogdan Utrata (z książką) - syn Jana Utraty, powstańca z drużyny kopanickiej