Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

Dnia 9 stycznia 2019 r. w Obrze odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku upamiętniającego poległego w walkach powstańczych Józefa Buczkowskiego. Było to kolejne wydarzenie zainicjowane i przygotowane przez członków Komitetu Organizacyjnego obchodów 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego na terenie Gminy Wolsztyn, tym razem przy współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Obrze.

W uroczystości wzięły udział władze samorządowe, przedstawiciele Rady Miejskiej w Wolsztynie, przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstania Wlkp 1918/1919, dyrekcja obrzańskiej szkoły wraz z jej uczniami, poczty sztandarowe, regionaliści, jak również członkowie rodziny Powstańca Józefa Buczkowskiego. Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele św. Walentego, po której nastąpiło przejście pod obelisk, jego odsłonięcie, przemowy Pana Burmistrza Wojciecha Lisa, przedstawiciela rodziny Buczkowskich, Pana Kazimierza. Natomiast Pan Szymon Ptak przedstawił życiorys Powstańca wraz z krótkim zarysem walk powstańczych w Obrze.
Na koniec goście zostali zaproszeni do szkoły, gdzie młodzież z oddziałów przedszkolnych i szkolnych przedstawiła okolicznościową akademię.

foto za: www.waszdzienpodniu.pl

tekst za: www.wolsztyn.pl