Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

Święto Powstania Wielkopolskiego w Siedlcu

Delegacje Zarządu TPPW 1918 - 1919 i kół TPPW powiatu wolsztyńskiego

 

W 100 rocznicę, w dniu 15 lutego 2019 roku,  doroczne obchody miały bardzo bogatą oprawę. Uszlachetniała je Msza Święta celebrowana przez Proboszcz ks. Dariusza Walkowiaka w asyście Proboszczów z Gminy Siedlec, oraz kompania Wojska Polskiego z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa.
Obecne były poczty sztandarowe, władze samorządowe z Wójtem Jackiem Kolesińskim, Przewodniczącym Rady Gminy Andrzejem Kaźmierczakiem i radnymi, Dyrektorami szkół, przedszkoli, społecznością lokalną oraz liczną delegacją TPPW z Przewodniczącym Sekcji Historycznej Zarządu Głównego TPPW

dr Zdzisławem Kościańskim; delegacjami z wszystkich kół naszego powiatu z: Prezesem Honorym Koła w Wolsztynie Zbigniewem Kowalewiczem, Prezesem tego Koła Hubertem Rokoszewskim i Sekretarzem Koła Bartoszem Sadowskim-Brychcy, Prezesem Koła w Przemęcie Antonim Fornalskim, Prezesem Koła w Siedlcu Dariuszem Poszwińskim i Członkami Koła w Siedlcu oraz Prezes Koła w Zbąszyniu Maksymilianem Michalczakiem wraz z Członkami Koła.

Po Mszy Świętej w uroczystej manifestacji zgromadzeni na uroczystości przeszli pod Miejsce Pamięci Powstania Wielkopolskiego przed Urzędem Gminy gdzie odbył się Apel Pamięci w którym wspomniano Powstańców z Gminy Siedlec i tych którzy tu walczyli a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Kolejna część uroczystości odbyła się w sali GOK. Powitaniu przez Dyrektor uroczystą akademię we wspaniałej oprawie artystycznej przedstawiła młodzież ze Szkoły w Kopanicy noszącej imię: Kopanickiej Drużyny Powstańców Wielkopolskich. Następnie zabrał głos Starosta wolsztyński a po nim Wójt Gminy Siedlec. Prezes Koła w Siedlcu przedstawił walki powstańcze na terenie gminy oraz drogi, którym pamięć o nich dotrwała do naszych czasów, wspominając min.
osobę i zasługi śp. p. Mariana Śmiałka. Po nim głos zabrał Dr Zdzisław Kościański które w podniosłych słowach przedstawił znaczenie walk powstańczych w Gminie Siedlec.

Obchodom od wielu lat towarzyszy rozstrzygnięcie konkursów plastycznych a dwóch lat również literackich i ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród, które zamknęły uroczyste obchody 100 - lecia Powstania Wielkopolskiego w Gminie Siedlec, rozpoczęte uroczystym nadaniem imienia "Kopanickiej Drużyny Powstańców Wielkopolskich" Szkole Podstawowej w Kopanicy.

 

 

 

 

zdjęcia za: Fb/GOK Siedlec

więcej na www.siedlec.pl