Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

Delegacje TPPW 1918 - 1919 naszego powiatu uczestniczyły w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Przemęcie i Wolsztynie.

 

Przemęt

11 listopada odbyły się w Przemęcie gminne obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po zakończonej mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele farnym , jej uczestnicy prowadzeni przez orkiestrę dętą GCKiB przemaszerowali na przemęcki Rynek na dalszą część uroczystości. Po odegraniu hymnu państwowego, zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze pod Figurą Serca Jezusowego - Pomnikiem Pamięci Narodowej. Po wystąpieniach wójta gminy Janusza Frąckowiaka i prezesa Koła TPPW Antoniego Fornalskiego, ks. proboszcz Edmund Jaworski poświęcił medale pamiątkowe „Powstaniec Wielkopolski”, które zostały wręczone rodzinom powstańczym przez wójta J. Frąckowiaka i prezesa A. Fornalskiego. W uroczystości uczestniczyła delegacja Starostwa Powiatowego z członkiem Zarządu, kierownikiem Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Dorotą Gorzelniak Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem „Roty”.

Fot. Alina Napieralska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siedlec

Wójt Jacek Kolesiński oraz Przewodniczący Rady Andrzej Kaźmierczak złożyli kwiaty pod pomnikiem ku czci Powstańców Wielkopolskich w Siedlcu. Wójt udał się także do Grójca Wielkiego, gdzie wspólnie z mieszkańcami Grójca Wielkiego i Chobienic odśpiewano hymn narodowy oraz złożono kwiaty i znicze na grobie Wojciecha Kubasia, który poległ w walkach w Powstaniu Wielkopolskim.

 

 

 

Wolsztyn

 

Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą św. Potem uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik Niepodległości. Tutaj złożono kwiaty a okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Wolsztyński Jacek Skrobisz.