Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

W poniedziałek, 9 grudnia 2019 r. w Poznaniu odbyła się 24 gala rozdania nagród honorowych Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”. Statuetki te są wyrazem uznania za propagowanie wiedzy o zwycięskim powstaniu wielkopolskim.

Statuetkę otrzymał Waldemar Banaszyński z Pracowni Renowacji Zabytków Techniki Militarnej z Wolsztyna, który zbudował i rekonstruował wiele pojazdów, działa i armaty oraz pociąg pancerny z okresu powstania wielkopolskiego. Na podkreślenie zasługuje fakt że jako jedyny w trakcie wielkiej defilady wojskowej z okazji 100- lecia niepodległości w Warszawie zaprezentował  Wojska Wielkopolskie.

Jest to już czwarty "Dobosz" w naszym powiecie. Wcześniej wyróżnieni nim zostali w 2008 roku Antoni Fornalski – historyk i regionalista z Przemętu oraz w 2018 roku Maciej Myczka - regionalista, propagator wiedzy i tradycji Powstania Wielkopolskiego. Ponadto "Dobosza " w 2012 roku otrzymało Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze, którego Pan Maciej Myczka jest prezesem.

Wśród nagrodzonych znalazł się również Antoni Fornalski, Prezes TPPW 1918/1919 w Przemęcie. Otrzymał on złoty medal „Wierny Tradycji”. Ponadto srebrny medal „Wierni Tradycji” otrzymała także Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław” z Warszawy, która uczestniczy corocznie w uroczystościach poświęconych powstaniu wielkopolskiemu w Warszawie i opiekuje się grobami powstańców wielkopolskich na wojskowych  Powązkach.

 

zdjęcia: www.waszdzienpodniu.pl