Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

W przeddzień rocznicy, w dniu 4 stycznia 2020 r., samorządowcy z Wolsztyna złożyli wiązanki kwiatów w miejscach pamięci naszego miasta.

Kwiaty złożono przy tablicy pamiątkowej zamieszczonej na wolsztyńskiej poczcie, poświęconej pułkownikowi Stanisławowi Siudzie – dowódcy odcinka wolsztyńskiego Powstania Wielkopolskiego oraz podpułkownikowi Stanisławowi Tomiakowi – dowódcy Kompanii Wolsztyńskiej; przy tablicy na Szkole Podstawowej nr 4, poświęconej Antoniemu Przybylskiemu, pierwszemu powstańcowi, który zginał w walkach o Wolsztyn, przy tablicy na Szkole Podstawowej nr 2, przy figurze NMP Niepokalanie Poczętej. Wiązanki złożono również przy grobach powstańców na wolsztyńskim cmentarzu.

Kwiaty składali Burmistrz Miasta i Gminy Wolsztyn Wojciech Lis, Starosta Wolsztyński Jacek Skrobisz, Zastępca Burmistrza Wolsztyna Tomasz Spiralski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Adamczak, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Czajka Prezes TPPW w Wolsztynie Hubert Rokoszewski oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie Mariusz Urban.

W miejscach pamięci oraz przy grobach powstańców wartę pełnili harcerze Hufca ZHP Wolsztyn. Znicze przy grobach zapalili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie.

tekst i zdjęcia za: www.wolsztyn.pl

 

5 stycznia w Wolsztynie obchodzono 101 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W kościele farnym odprawiono uroczystą Mszę Świętą. Odprawił ją ks. proboszcz Sławomir Majchrzak.

Po mszy delegacje na czele z Powiatową Wolsztyńską Orkiestrą Dętą przeszły na Rynek, gdzie przed pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego złożyły wiązanki kwiatów.

W Wolsztyńskim Domu Kultury wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Wielkopolskich.

W Wolsztyńskim Domu Kultury uhonorowano wyróżnieniami przyznawanymi przez Radę Miejską w Wolsztynie prawnuka Roberta Kocha Wolfganga Pfuhla, znanego w Wolsztynie i nie tylko krótkofalowca Jana Żurka i byłego proboszcza parafii św. Józefa ks. Jana Polca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O godz. 16.00 na wolsztyńskim Rynku odbył się Apel Pamięci zorganizowany przez harcerzy. Uczestniczyły w nim władze miasta z burmistrzem Wojciechem Lisem na czele. Do apelu dołączyli się kibice "Lecha" Poznań.