Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

Samorządowcy z Powiatu Wolsztyńskiego uczcili w Warszawie 102 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

 

W dniu 28 grudnia jak co roku delegacje Związku Oficerów Rezerwy RP i Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości z Wolsztyna na czele z dr Zdzisławem Kościańskim - członkiem Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – Przewodniczącym Komisji Historycznej Zarządu Głównego TPPW uczcili pamięć Powstańców Wielkopolskich składając wieńce i znicze pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W imieniu Starosty Wolsztyńskiego - Jacka Skrobisza wieniec złożył Maciej Myczka. W imieniu Burmistrza Wolsztyna - Wojciecha Lisa wieniec złożył Miłosz Słowiński. W imieniu Wójta Gminy Przemęt - Janusza Frąckowiaka wieniec złożyła Rozalia Kaczmarek. W imieniu Wójta Gminy Siedlec – Jacka Kolesińskiego wieniec złożył Krzysztof Dobrowolski. Członkowie delegacji wraz z kolegami z GH Zgrupowanie „Radosław” zapalili 50 zniczy na powstańczej kwaterze.

Dr Zdzisław Kościański złożył wieńce przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych.

Kolejnym miejscem gdzie delegacja złożyła wieńce był Grób Nieznanego Żołnierza. Zgodnie z ustaleniami z Dowództwem Garnizonu Warszawa wieńce uroczyście składano w asyście członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości w historycznych mundurach z okresu Powstania Wielkopolskiego. Wieńce składane były w imieniu: Starosty Wolsztyńskiego – Jacka Skrobisza, Burmistrza Wolsztyna Wojciecha Lisa, Wójta Gminy Przemęt Janusza Frąckowiaka oraz Wójta Gminy Siedlec Jacka Kolesińskiego. Uroczystość ta to kolejny przykład pamięci historycznej tak bliskiej i pieczołowicie pielęgnowanej przez przedstawicieli administracji samorządowej naszego powiatu, miasta i gmin oraz organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu wolsztyńskiego.

SMHW (Zdjęcia: Rozalia Kaczmarek)