Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

6 stycznia 2021 r. w Przemęcie świętowano 102 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Przemęckiej. Dokładnie 102 lata temu na Rynku w Przemęcie zebrali się mieszkańcy tej wsi oraz okolicy, aby przyłączyć się do powstańczych walk. To wówczas, 6 stycznia 1919 roku, w tym miejscu powstała Kompania Przemęcka.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. za Ojczyznę w przemęckim kościele farnym, którą odprawił ks. proboszcz Edmund Jaworski. Na mszy obecne były delegacje szkół, organizacji społecznych, Gminy Wolsztyn i ochotniczej straży pożarnej. W uroczystości udział wzięli również harcerze z Drużyny Harcerskiej im. Jana Pawła II w Przemęcie, którzy wspólnie z wojskiem pełnili wartę honorową. W roli gospodarzy uroczystości obecni byli: Wójt Gminy Przemęt Pan Janusz Frąckowiak, Zastępca Wójta Gminy Przemęt Pan Waldemar Kalitka oraz Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Przemęcie Pan  Antoni Fornalski.

Po Mszy św. jej uczestnicy przemaszerowali na przemęcki Rynek. Tu wiązanki kwiatów i znicze złożyły delegacje samorządowe, przedstawiciele organizacji społecznych oraz szkół i przedszkoli z Gminy Przemęt.

O znaczeniu Powstania Wielkopolskiego nie tylko dla Wielkopolski, ale dla całej odradzającej się Polski, a nawet kształtującego się ładu w Europie, w swoim przemówieniu mówił Pan Antoni Fornalski, Prezes Koła Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Przemęcie.

tekst i zdjęcia: www.przemet.pl